Dostávejte díky NewsHub aktuální zprávy o nejžhavějších tématech, které jsou aktualizované každou minutu. Nainstalujte nyní.

Anderson zdolal Isnera 26:24 v páté sadě, je ve finále Wimbledonu

13. červenec 2018 19:01
11 0

Londýn - Tenista Kevin Anderson se po nejdelším semifinále Wimbledonu v historii dostal poprvé v kariéře na londýnské trávě do boje o titul. Jihoafričan zdolal v dnešním semifinále Američana Johna Isnera 7:6, 6:7, 6:7, 6:4 a v pátém setu až 26:24 po šesti hodinách a šestatřiceti minutách.

Druhý finalista vzejde ze souboje světové jedničky Rafaela Nadala ze Španělska s trojnásobným vítězem turnaje Srbem Novakem Djokovičem.

Anderson, překvapivý čtvrtfinálový přemožitel obhájce titulu Rogera Federera, nastřílel v utkání 49 es a dohromady 118 vítězných úderů. V grandslamovém finále je podruhé v kariéře, loni neúspěšně hrál o titul na US Open.

Čtyřhra žen na trávě ve Wimbledonu bude mít po sedmi letech českou šampionku. V sobotním finále se v All Englandn Clubu střetnou letošní vítězky French Open Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s krajankou Květou Peschkeovou a Američankou Nicole Melicharovou.

V prvním dnešním semifinále vyhrály Peschkeová s Melicharovou 6:3, 4:6 a 7:5 nad kanadsko-čínskou dvojicí Gabriela Dabrowská a Sü I-fan. Siniaková s Krejčíkovou poté zdolaly Polku Alicji Rosolskou a Abigail Spearsovou z USA 7:5 a 6:4.

Čtyřhru ve Wimbledonu naposledy z Češek vyhrála právě Peschkeová. V roce 2011 triumfovala ve dvojici se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou.

Před Peschkeovou slavily deblové vavříny ve Wimbledonu tři Češky. Loni zesnulá Jana Novotná a Helena Suková vyhrály čtyřikrát a ve společném páru uspěly dvakrát. Česká rodačka Martina Navrátilová kralovala v deblu sedmkrát.

V prvním setu byly Peschkeová s o osmnáct let mladší Melicharovou, jež se narodila v Brně a mluví česky, lepší a po dvojchybě Dabrowské sadu získaly. O druhou ale přišly; rozhodla ztráta podání Melicharové v deváté hře.

Rozhodující set začal česko-americký pár brejkem na 2:0. Soupeřky však získaly čtyři gamy za sebou a vedly 4:2 a při podání Peschkeové 40:15. Zkušená česká tenistka si servis udržela a první tři mečboly měly s Melicharovou za stavu 5:4, ale Číňanka servis neztratila. O dvě hry později přišel po výborné obraně a reflexu Peschkeové čtvrtý mečbol, při kterém dala Dabrowská aut.

Dvaadvacetileté Siniaková s Krejčíkovou měly zápas pod kontrolou. V prvním setu vedly 5:2, ale dvakrát nedokázaly set dopodávat a nechaly soupeřky srovnat na 5:5. Pak vzaly Rosolské podání na 6:5 do třetice sadu uzavřely. Ve druhém setu získaly vedení 3:1 a v dlouhém gamu při podání Krejčíkové odvrátily tři brejkboly. Zápas ukončily bez komplikací, na volej Siniakové soupeřky nedosáhly.

Siniaková s Krejčíkovou můžou jako první dámský pár po 15 letech vyhrát čtyřhru na antukovém Roland Garros a ve Wimbledonu v jednom roce. Naposledy to dokázaly Belgičanka Kim Clijstersová s Japonkou Ai Sugijamaovou v roce 2003.

Anderson (8-JAR) - Isner (9-USA) 7:6 (8:6), 6:7 (5:7), 6:7 (9:11), 6:4, 26:24.

Melicharová, Peya (11-USA/Rak.) - Srebotniková, Venus (9-Slovin./N. Zél.) 6:4, 6:4, Azarenková, J. Murray (Běl./Brit.) - Dartová, Clarke (Brit.) 6:2, 6:2.

Peschkeová, Melicharová (12-ČR/USA) - Dabrowská, Sü I-fan (6-Kan./Čína) 6:3, 4:6, 7:5,Krejčíková, Siniaková (3-ČR) - Rosloská, Spearsová (Pol./USA) 7:5, 6:4.

Zdroj: ceskenoviny.cz